Skip to content

26 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Sep 9, 2010

Property Information

Block18205
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-B-G-1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
46%
Improvement Value:$195,700
54%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144-0.6%
2024$8,195+40.1%
2023$5,850-0.4%
2022$5,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 8753, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1890