Skip to content

784 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block18705
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
16%
Improvement Value:$336,900
84%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+250.0%
2023$2,568-0.4%
2022$2,578+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,040DeedBook 9423, Page 716Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 722Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 9164, Page 943Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7630, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1930