Skip to content

332 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block20301
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,690
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
19%
Improvement Value:$673,800
81%
Total Assessment$832,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,596-0.6%
2024$18,713+40.1%
2023$13,358+34.6%
2022$9,924+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,110,000
Sq Ft2,690DeedBook 9548, Page 518Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft2,690DeedBook 9465, Page 923Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 9465, Page 923

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,690DeedBook 9395, Page 743Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5769, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1890