Skip to content

149 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block22102
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
31%
Improvement Value:$187,700
69%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101-0.6%
2024$6,139+40.1%
2023$4,382-0.4%
2022$4,399+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8846, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1890