Skip to content

22 Wade StJersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block26502
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,339
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
36%
Improvement Value:$167,400
64%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632-0.6%
2024$5,669+42.6%
2023$3,975-0.4%
2022$3,991+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922