Skip to content

263 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block28501
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
18%
Improvement Value:$432,100
82%
Total Assessment$524,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,703-0.6%
2024$11,777+40.1%
2023$8,407-0.4%
2022$8,438+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,784DeedBook 9618, Page 482Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 7054, Page 264Recorded5/16/2003

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7054, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4176, Page 334