Skip to content

201 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885
Apartment

Last Sale Price
$1,027,870
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block2904
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-A-11U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
56%
Improvement Value:$384,000
44%
Total Assessment$879,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,628-0.6%
2024$19,751+19.7%
2023$16,500-0.4%
2022$16,562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,027,870

From:

To:

DeedBook 9027, Page 450NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/16/2015

Property Sale

Sale
$471,000

From:

To:

DeedBook 8880, Page 159Recorded11/20/2012

Property Sale

Sale
$945,000
DeedBook 8653, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1885