Skip to content

185 Webster Ave.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07307

Built 1908

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Apr 13, 2009

Property Information

Block2904
Lot22
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description5S-B-13U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$356,200
83%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629-0.6%
2024$9,689+40.1%
2023$6,916-0.4%
2022$6,942+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 8661, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1908