Skip to content

179 Webster AveJersey City, NJ 07307

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block2904
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,098
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
40%
Improvement Value:$368,700
60%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,816-0.6%
2024$13,902+40.1%
2023$9,924-0.4%
2022$9,961+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3981, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1988