Skip to content

120 Sherman Ave.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$92,210
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block2904
Lot29
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassC1065
Description5S-B-28U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,065
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$375,900
83%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,069-0.6%
2024$10,132+40.1%
2023$7,232-0.4%
2022$7,259+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,210
Sq Ft1,065DeedBook 9916, Page 252Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7298, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1950