Skip to content

138 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 8, 2024

Property Information

Block2904
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
46%
Improvement Value:$260,300
54%
Total Assessment$485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837-0.6%
2024$10,905+40.1%
2023$7,784-0.4%
2022$7,813+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4678, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1940