Skip to content

158 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block2904
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
40%
Improvement Value:$405,000
60%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073-0.6%
2024$15,167+40.1%
2023$10,827-0.4%
2022$10,868+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,750
DeedBook 6023, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1900