Skip to content

64 Pamrapo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block29801
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-BG4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,619
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
29%
Improvement Value:$213,000
71%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft2,619DeedBook 9453, Page 991Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 8334, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1935