Skip to content

100 Leonard St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block402
Lot42
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage689
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$174,900
70%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580-0.6%
2024$5,615+40.1%
2023$4,008-0.4%
2022$4,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8634, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1910