Skip to content

117 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block4502
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
44%
Improvement Value:$301,300
56%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031-0.6%
2024$12,107+40.1%
2023$8,642-0.4%
2022$8,675+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,978DeedBook 9635, Page 354NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1905