Skip to content

91 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1970

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block4901
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,500
48%
Improvement Value:$323,400
52%
Total Assessment$624,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,954-0.6%
2024$14,042+40.1%
2023$10,023-0.4%
2022$10,061+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 9372, Page 295NU CodeTitle correction (4)Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9117, Page 39NU CodeTitle correction (4)Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8847, Page 67Recorded5/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 1970