Skip to content

83 Waverly St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07306

Built 2022

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block4901
Lot27
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description4S-8U-CONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
24%
Improvement Value:$534,900
108%
Total Assessment$493,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029-0.6%
2024$11,098+232.3%
2023$3,340
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 9684, Page 363NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$749,000
DeedBook 9684, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 2022