Skip to content

161 Oakland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block4901
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
45%
Improvement Value:$283,100
55%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413-0.6%
2024$11,484+40.1%
2023$8,198-0.4%
2022$8,229+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 8559, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1885