Skip to content

114 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1996

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 16, 1996

Property Information

Block4901
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
35%
Improvement Value:$464,200
65%
Total Assessment$714,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,948-0.6%
2024$16,048+40.1%
2023$11,456-0.4%
2022$11,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4985, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1996