Skip to content

104 Hopkins Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block5704
Lot27
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-3U-COND
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage846
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
16%
Improvement Value:$358,200
89%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+19.7%
2024$7,518+6.1%
2023$7,087
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft846DeedBook 9797, Page 735Recorded1/24/2024

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 9565, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1905