Skip to content

11 Jefferson Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 1907

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block5902
Lot16
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
16%
Improvement Value:$409,400
84%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,919+4.7%
2024$10,426+40.1%
2023$7,443-0.4%
2022$7,470+119.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9700, Page 442Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9350, Page 640NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1907