Skip to content

42 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block5902
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-16U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
19%
Improvement Value:$1,620,100
81%
Total Assessment$2,004,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,752-0.6%
2024$45,032+40.1%
2023$32,146-0.4%
2022$32,266+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 8924, Page 880Recorded8/6/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 8769, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1913