Skip to content

392 Baldwin AveJersey City, NJ 07306

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2001

Property Information

Block6808
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,462
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
27%
Improvement Value:$627,800
73%
Total Assessment$855,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,110-0.6%
2024$19,230+40.1%
2023$13,727-0.4%
2022$13,778+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989