Skip to content

2965 Kenedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1982

Last Sale Date
Feb 1, 1983

Property Information

Block9403
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description4S-B-O-H-E-AC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,283,100
38%
Improvement Value:$5,352,500
62%
Total Assessment$8,635,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$192,833-0.6%
2024$194,042+40.1%
2023$138,515-0.4%
2022$139,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3360, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1982