Skip to content

225 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block168
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description1SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,024
Acreage37.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
42%
Improvement Value:$39,600
58%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+1.3%
2024$7,228+0.8%
2023$7,172-0.0%
2022$7,175-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935