Skip to content

34 Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1931

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block21
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,392
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
21%
Improvement Value:$70,300
79%
Total Assessment$88,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517+1.3%
2024$9,394+0.8%
2023$9,321-0.0%
2022$9,326-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 9404, Page 914NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1931