Skip to content

263 Highland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 2005

Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block35
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1BIG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$140,000
80%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,734+1.3%
2024$18,492+0.8%
2023$18,349-0.0%
2022$18,358-0.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 6055, Page 251Recorded10/2/2002

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5344, Page 272