Skip to content

1206 8th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block16
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
72%
Improvement Value:$97,300
28%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,067+7.3%
2024$5,654+17.9%
2023$4,794+7.9%
2022$4,445+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft688DeedBook 9885, Page 429Recorded3/12/2025

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 9512, Page 268Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5392, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1916