Skip to content

7210 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block264
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description1S-B-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,790
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,700
55%
Improvement Value:$290,900
45%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+7.3%
2024$10,413-22.9%
2023$13,509+2.1%
2022$13,229+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,790DeedBook 9419, Page 271Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,790DeedBook 7697, Page 279Recorded10/18/2005

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5845, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1956