Skip to content

8608 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2015

Property Information

Block360
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,250
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
49%
Improvement Value:$306,200
51%
Total Assessment$599,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+7.3%
2024$9,755+17.6%
2023$8,294+2.1%
2022$8,122+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 9064, Page 1001Recorded9/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1931