Skip to content

729 Minnie PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1997

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 6, 2010

Property Information

Block87
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
46%
Improvement Value:$99,300
54%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+3.1%
2024$7,363+5.3%
2023$6,993+0.9%
2022$6,930+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 8748, Page 905Recorded8/19/2010

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5141, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1997