Skip to content

316 Paterson Plk RdUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 17, 2000

Property Information

Block10
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-C-10U-H
Dwellings10
Zoning---
Sq Footage209
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
40%
Improvement Value:$900,000
60%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,256+54.6%
2024$23,448+4.1%
2023$22,524+1.2%
2022$22,268+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5653, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1913