Skip to content

314 Monastery Pl(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block111
Lot35
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
39%
Improvement Value:$295,200
61%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447-16.4%
2024$8,905+4.3%
2023$8,537+0.0%
2022$8,537
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 9392, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1898