Skip to content

314 Monastery Pl(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 11, 2006

Property Information

Block111
Lot35
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
40%
Improvement Value:$285,400
60%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277-27.4%
2024$10,018+4.3%
2023$9,604+0.0%
2022$9,604
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7884, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1898