Skip to content

620 38th St(Unit C0406)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block261
Lot17
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
31%
Improvement Value:$293,900
69%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,589-18.0%
2024$8,037+4.3%
2023$7,704+1.2%
2022$7,615+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9773, Page 59Recorded9/22/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 8482, Page 159NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006