Skip to content

620 38th St(Unit C1002)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block261
Lot17
QualifierC1002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage937
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
31%
Improvement Value:$287,800
69%
Total Assessment$417,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451-14.8%
2024$7,573+4.1%
2023$7,274+1.2%
2022$7,191+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft937DeedBook 9749, Page 392Recorded5/30/2023

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft937DeedBook 8655, Page 350NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/23/2009

Property Built

Built

Year Built: 2006