Skip to content

620 38th St(Unit C0903)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block261
Lot17
QualifierC0903
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
31%
Improvement Value:$286,000
69%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496-12.3%
2024$7,406+4.3%
2023$7,100+1.2%
2022$7,017+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft931DeedBook 9857, Page 349NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/25/2024

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft931DeedBook 9508, Page 372Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft931DeedBook 9097, Page 579Recorded2/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 8728, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 2006