Skip to content

606 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block261
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
45%
Improvement Value:$332,900
55%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535-15.4%
2024$11,265+4.3%
2023$10,799+1.2%
2022$10,673+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903