Skip to content

4521 Harrison PlUnion City, NJ 07087

Built 1953

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block263
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,200
53%
Improvement Value:$283,800
47%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566-15.3%
2024$11,295+4.3%
2023$10,828+1.2%
2022$10,701+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 9567, Page 491Recorded5/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953