Skip to content

4513 Harrison PlUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block263
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
41%
Improvement Value:$431,400
59%
Total Assessment$728,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,184-4.3%
2024$13,777+4.1%
2023$13,234+1.2%
2022$13,083+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9318, Page 651NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9039, Page 307Recorded5/19/2015

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 8753, Page 54Recorded9/15/2010

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 8718, Page 625Recorded3/4/2010

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 8119, Page 308NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/3/2007

Property Built

Built

Year Built: 1908