Skip to content

4509 Harrison PlUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block263
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
54%
Improvement Value:$224,400
46%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,691-20.6%
2024$9,687+4.1%
2023$9,305+32.3%
2022$7,031+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 9531, Page 553NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 9209, Page 103Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 8697, Page 556

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 8134, Page 282Recorded2/16/2007

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 7923, Page 215Recorded6/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1903