Skip to content

4511 Harrison PlUnion City, NJ 07087

Built 1953

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block263
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
59%
Improvement Value:$205,700
41%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120-11.1%
2024$10,263+4.1%
2023$9,859+1.2%
2022$9,747+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9115, Page 948NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953