Skip to content

1110 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block56
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-H/2F-3OFF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
55%
Improvement Value:$288,800
45%
Total Assessment$648,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323-22.5%
2024$14,607+4.1%
2023$14,032+1.2%
2022$13,872+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

DeedBook 9718, Page 671NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1918