Skip to content

5813 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$544,000
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block129
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
45%
Improvement Value:$88,900
55%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,561+2.0%
2024$12,310-1.7%
2023$12,525+0.7%
2022$12,437+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$544,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 9251, Page 656Recorded11/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1919