Skip to content

6607 Dewey AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block10
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
33%
Improvement Value:$80,500
67%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959