Skip to content

6605 Dewey AveWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 11, 2002

Property Information

Block10
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
40%
Improvement Value:$88,200
60%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+2.0%
2024$11,033-1.7%
2023$11,226+0.7%
2022$11,147+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967