Skip to content

553 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block113
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description3S-B&F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$117,300
70%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,901+2.0%
2024$12,643-1.7%
2023$12,864+0.7%
2022$12,773+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft4,180DeedBook 8701, Page 670Recorded12/1/2009

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft4,180DeedBook 8058, Page 167Recorded11/27/2006

Property Built

Built

Year Built: 1969