Skip to content

5406 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block113
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-1U-GX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
74%
Improvement Value:$27,800
26%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,390+2.0%
2024$8,222-1.7%
2023$8,366+0.7%
2022$8,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5320, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1919