Skip to content

549 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block113
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$78,600
61%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,621+29.4%
2024$8,207-1.7%
2023$8,350+0.7%
2022$8,292+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 9791, Page 748NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1919