Skip to content

545 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block113
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
57%
Improvement Value:$38,200
43%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284+4.1%
2024$6,999+3.2%
2023$6,782+0.7%
2022$6,734+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 7467, Page 303Recorded2/10/2005

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5970, Page 182

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4774, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1919